Klicka här om du inte kan du inte inte läsa detta mail.

 

 
Stockholm den 15 januari 2007
 

Nytt år - ny inspiration från Sturebadet

Sturebadets nyhetsbrev bjuder dig som läsare på nyheter och inspiration inom Sturebadets fyra hörnstenar; fysisk träning, mental avspänning, behandlingar och hälsosam kost. Du kommer även att
få ta del av härliga erbjudanden från Sturebadet, Sturebadet Haga och Sturebadet Grand Hôtel 
samt produkterbjudanden från Kerstin Florian.
 

Innehåll 

Ta det lugnt, ditt nya liv ska pågå längre än
ett par veckor

Så har julhelgerna passerat och vi har ett nytt år framför oss. Många nyårslöften har utlovats och flera av dem har redan brutits. Träningen ska intensifieras med fler tillfällen per vecka samtidigt som kosten ska läggas om i jakt på bättre hälsa och ett snyggare yttre. Felet många gör är att de går ut för hårt. Ta det lugnt, ditt nya liv ska pågå längre än ett par veckor. Alltför stora förändringar är svåra att följa. 
 

Läs om goda kostråd som är lätta att följa - för resten av livet »

  

Inspirerande övningar

 
Ibland är träningen jobbig och känns ansträngande. Du vill ge upp men håll ut! Det jobbiga går över så fort din kropp hunnit ikapp. När musklerna blivit starka och konditionen bättre kommer de fantastiska endorfinkickarna!

Träning är ansträngande, det är ingenting att hyckla med men träning är inte speciellt komplicerat. Det handlar om att överbelasta musklerna, låta dem vila ett tag och sedan överbelasta dem igen.
 
 
 
 
 
 
Tipsa en vän och vinn en lyxig gourmetweekend
för två på Grythyttans Gästgivaregård

Tipsa en vän om Sturebadets nyhetsbrev och vinn en weekend på Grythyttans Gästgivaregård med ett exklusivt gourmetpaket för två personer.

 

                        

Gourmetpaketet ger er det bästa från gästgivaregården och är garanterat en upplevelse utöver det vanliga. I paketet ingår en vällagad fyrarätters gourmetmåltid, logi i gemak; ett av de största och vackraste rummen samt en underbar frukostbuffé.

 

Tipsa en vän och deltag i tävlingen. Tävlingen pågår t.o.m. den 2 mars. »

 
Grythyttans Gästgivaregård byggdes 1641 och är ett av Sveriges äldsta gästgiverier. Med unika smakupplevelser och vacker omgivning är det för många, sedan lång tid tillbaka, en välkänd destination. Här frestas smaklökarna med något som garanterat är utöver det vanliga och den anrika vinkällaren innehåller mer än 7 000 viner från olika länder i världen.
 
Läs mer om Grythyttans Gästgivaregård »
 

25% rabatt på morgonbehandlingar t.o.m. 31 januari

Vad kan vara härligare än att börja morgonen med en behandling på Sturebadet.
Under januari har du 25% rabatt på behandlingar som utförs mellan kl. 08.00-10.00, måndag till fredag.
 
OBS! Behandlingen ska utföras under januari 2007. Rabatten gäller på ordinarie pris och kan ej kombineras med övriga rabatter.
 

Bokning av detta erbjudande kan endast ske via Sturebadets bokning, tel. 08 545 015 00.

 
 

Gör en energigivande kroppspeeling hemma

Kit med sköna kamomill-produkter från Kerstin Florian
Gör en skön och uppiggande kroppspeeling. Den tar skonsamt bort döda, ytliga hudceller och gör huden ordentligt ren, mjuk och smidig. I kitet från Kerstin Florians ingår förutom body scrub, lofavante, dusch- och badgele och body spray.
 

Paketpris 425 kr

 
 
 
Är din kropp orsaken till ditt ojämna golfspel?
- gör golfexperten Daniel Bäcks självtest

Upplever du att ditt golfspel inte motsvarar dina förväntningar och krav trots att du tar lektioner och tränar? Kan det vara så att din rörlighet är begränsad och att du och din tränare inte har fått jobba med en kropp som fungerar för golf?

 
Daniel Bäck är Sveriges ende och en av ca 90 tränare i världen som är personligt utbildad av David Leadbetter. Leadbetter, som av många, är ansedd att vara världens bästa tränare under de senaste 20 åren.
 
Genom några enkla tester visar Daniel hur du kan få reda på om det är något i din rörlighet som hindrar dig från att nå din fulla potential. Dessutom visar han hur och när du ska stretcha för att få den rörlighet som krävs för sporten golf.
 
 

Kvalitén på dina tankar bestämmer kvalitén
på ditt liv

Lär dig att påverka och använda dina tankar för att öka kvalitén på ditt liv. Mental träning kan du använda inom livets alla områden, som när du vill förbättra din självkänsla, öka kreativiteten och intuitionen.  

Grunden för mental träning är avslappning. När du är avslappnad är du som mest mottaglig för självpåverkan. Nästa steg är att du redan i förväg föreställer dig hur du gör, känner och tänker när du når eller har nått ditt mål. Genom att visualisera dig själv i olika situationer ställer kropp och sinne in sig på att uppfylla det du föreställer dig.
 
 
 

 

                                   
 
www.sturebadet.se . Vid synpunkter kontakta nyhetsbrev@sturebadet.se . Avregistrera dig från nyhetsbrevet