Sturebadet
Sturegallerian 36
mån-fre 06.30-22.00
lör-sön 09.00-19.00
Tel. 08 545 015 00

 

 

Dröm dig bort med lavendel

 
Slappna av och dröm dig bort till ett lavendelfält under den provencalska solen. Lavendelblomman har i hundratals år använts för sina lugnande och läkande egenskaper. Denna kur hjälper till att rensa ut orenheter från kroppen och med sina dofter har den en härligt upplyftande effekt på sinnena. Andas in doften av den vilda lavendeln och njut.
 
 
 
 

 

Utvalt produktkit

Aroma Äkta Turkish Body Scrub, 237 g
Lavender Dreams Eye Pillow, 1 st
Aroma Äkta Lavender Body Oil, 50 ml
Aroma Äkta Soothing Bath, 120 g

Pris  595 kr
 
 

Produkterna räcker till ca 10 stycken kurer (badet 1 gång).

 



Ditt hemma-spa steg för steg


1. Skrubba kroppen med Aroma Äkta Turkish Body Scrub

Fukta händerna och massera in kroppspeelingen nerifrån och upp mot hjärtat. Undvik ansiktet. Behåll kroppspeelingen på och låt den sköljas av i badet, steg 2.

Thermal Mineral Äkta Turkish Body Scrub med eucalyptus verkar uppiggande och består av thermalsalt. Peelingen tar bort ytliga döda hudceller och är djuprengörande samt stimulerande. Huden blir mjuk, fräsch och känns som ny.
Denna peeling är mycket kraftig och rekommenderas inte för känslig eller solbränd hud.

 

2. Tappa upp ett ca 37 grader varmt bad och häll i en påse av Aroma Äkta Soothing Bath

Rulla ihop en handduk och sätt som stöd under huvudet. Slappna av i badet under 20-30 minuter.

Badet är lugnande och avslappnande. Det är bra vid tillfälligt trötta muskler och ömma leder.
Innehåller mineralsalt, apelsin, citronmeliss och ylang ylang.

Varmt vatten mjukar upp musklerna och verkar avslappande för kroppen. Känn hur det hjälper mot nervositet och verkar mot stress.

 

3. Massera in Aroma Äkta Lavender Body Oil 

Massera in oljan i riktning mot hjärtat med början nerifrån.

En underbar lugnande masssageolja som passar alla hudtyper. Lavendeloljan binder fukt effektivt och är känd för sin läkande och lugnande effekt. Oljan håller hudens yta i perfekt fuktbalans. Den verkar även för att öka cirkulationen tillfälligt samt för att lindra muskelspänningar.
 

4. Vila 30 minuter efter badet eller bada direkt innan nattsömn. Lägg ögonkudden över ögonen och slappna av.

Kudden innehåller äkta eterisk olja utvunnen från lavendel.
 

 

Innan du startar - skapa stämning i badrummet

Dämpa belysningen och tänd levande ljus.
Värm din badrock genom att hänga den på elementet. 
Stäng av mobilen.
Slappna av till tonerna av din favoritmusik.
 

 

Att tänka på

Tvätta händerna noggrannt efter att du applicerat Sunless Tan på kroppen.